Bizi takip edin

AKNE ROZASEANIN KÖTÜLEŞMESİNİ TETİKLEYEN SEBEPLERAkne rozasenizi nelerin tetiklediğini fark ettiğinizde, bunlardan kaçınmanın yollarını da bulabilirsiniz.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 22-10-2013 13:22:15 KategoriKategori Son Değişiklik 31-10-2013 19:47:56 tarihinde yapıldı.
AKNE ROZASEANIN KÖTÜLEŞMESİNİ TETİKLEYEN SEBEPLER

Doktorlar, birçok kişide yüzün kızarmasına neden olan şeylerin, akne rozaseyi de kötüleştirebileceği düşünülüyor. 

Sıkıldığınızda veya kızdığınızda yüzünüz kızarır ve ateşlenir. Bunun nedeni, kanın yüzünüzde toplanmasıdır. Yukarda değinilen ve akne rozaseye neden olabilen aktivitelerden, ürünlerden ve yüzün kızarmasına yol açacak duygusal durumlardan kaçınmak, akne rozase sendromunuzu da azaltabilir. 

Akne rozase tetikleyicilerinden uzak durun

Akne rozasenizi nelerin tetiklediğini fark ettiğinizde, bunlardan kaçınmanın yollarını da bulabilirsiniz. 

Yiyecek ve içecekler: Akne rozase belirtilerine yol açan her türlü yiyecek ve içeceği tüketmeyi bırakın. Bunları başka şeylerle ikame edebilirsiniz. Örneğin sabahları bir fincan sıcak kahve yerine buzlu kahve içebilirsiniz. 

Egzersiz: Dışarıda çalışmak, akne rozasenizi daha da kötüleştirebilir. Ancak, fiziksel olarak aktif olmaya her zaman ihtiyacınız olacaktır. Öyleyse rutinlerinizi buna göre ayarlayın. Dışarıda uzun süre çalışmak yerine, bunu daha kısa süreli parçalara ayırın. Daha fazla çaba gerektiren işler yerine, düşük yoğunluklu faaliyetleri düşünün. Serin ortamlarda bulunmanız gerekiyor. Hava çok sıcak olduğunda dışarıda egzersiz yapmayın. İçeride ise, fan veya klima kullanın. Dışarıda aktif olduğunuzda bolca su için. Ardından da yüzünüzü serin bir bezle örtün. 

Hava: Hava durumunu kontrol altında tutamazsınız ama kendinizi hava şartlarına karşı koruyabilirsiniz. Güneşli havalarda cildinizi korumak için şapka giyin ve güneş kremi kullanın. Aynı zamanda soğuk havalarda üşümemenize yetecek kıyafetler, sıcakta hafif kıyafetler giyin. 

Duygusal stres: Endişe duygunuz akne rozase patlamasına yol açarsa, önceden nasıl sakinleşeceğinizi öğrenin. Derin nefes alma egzersizleri ve yogayı deneyebilirsiniz. 

İlaçlar: Şayet tetikleyicinizin bir ilaç tedavisi olduğunu düşünüyorsanız, doktorunuzla görüşün. Onun yerine başka ilaç kullanıp kullanamayacağınızı sorun.