Bizi takip edin

CİLDİ GÜZELLEŞTİREN GIDALARDoğru beslenme alışkanlığı kazanarak, cildinizin gençliğini uzun yıllar koruyabilirsiniz.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 05-12-2013 10:43:36 KategoriKategori Son Değişiklik 05-12-2013 10:43:36 tarihinde yapıldı.
CİLDİ GÜZELLEŞTİREN GIDALAR

Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak, cildinizin gençliğini uzun yıllar koruyabilirsiniz. Dengeli tüketeceğiniz omega-3 ve omega-6 yağ asitleriyle cilt güzelliğinin ilk şartı olan sağlıklı kan dolaşımını sağlayabilirsiniz. Küçük meyvelerin içindeki anti oksidanlarla, serbest radikallerin zararlarından korunabilirsiniz. Vitaminlerin antioksidan etkileriyle kırışıklıkları uzun yıllar öteleyebilirsiniz.

Sağlıklı cilt, sağlıklı bir bedenin yansıması. Doğru beslenme alışkanlığı kazanarak cildimizin gençliğini ve güzelliğini uzun yıllar boyunca korumak, daha genç bir cilde kavuşmak mümkün. Unutmamak gerekir ki; bunun için doğru beslenme, sağlıklı psikolojik yapı ve genler çok önemli.

Değişime ayak uydurun Vücudumuzun yaklaşık yüzde 7’si deri dokusundan oluşuyor. Yani 50 kg. ağırlığındaki bir kadında 3,5 kg. kadar deri bulunuyor. İnsan derisi, bireye bağlı olarak 15 gün-3 ay arasında değişiyor. Bu kadar hızlı değişen bir dokuyu, beslenme alışkanlıkları önemli ölçüde etkiliyor. Dengeli beslenme, cilt hücrelerini güçlü ve nemli tutuyor.

Karaciğerinizi zorlamadan beslenin!

Vücudumuzdaki dengeyi iyi anlayıp ona göre hareket etmek, organizmanın daha düzenli çalışmasını sağlıyor. Vücudumuz yaşadığımız ortamla; yediklerimiz, duygularımız, genlerimiz ve sosyal çevremizle sıkı bir bağ içinde. Vücudumuzun her işlevi bir diğerini belirliyor. Örneğin; karaciğerimizde yaşadığımız küçük bir sorun, yüzümüzde kocaman sivilcelere sebep olabiliyor.

Omega-3 ve Omega-6 yağ asitlerini dengeli tüketin!

Eğer kişi doğru beslenemiyorsa; bu durum ciltte solgunluk, kuruluk ya da lekelerle kendini belli ediyor. Örneğin vücutta elzem yağ asidi eksikliği, cildin kurumasına ve çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Katı yağlar, kılcal damar tıkanmalarına neden oluyor. Uzun süren dolaşım bozukluklarında, en güzel cilt bile doğal rengini kaybediyor. Oysaki cilt güzelliğinin ilk şartı, sağlıklı kan dolaşımı. Omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini dengeli tükettiğimizde, kan dolaşımı düzene giriyor ve cilde daha fazla oksijen taşınıyor. Bu yağ asitleri ayrıca hücre zarını güçlendiriyor ve cildin daha genç görünmesini sağlıyor.”

Yaban Mersini Mucizesi

Vücutta serbest radikal sayısı arttığında cildimizde kırışıklıklar oluşuyor. Serbest radikaller; stres, sigara, alkol, fazla kafein, kızartılmış ve kavrulmuş besinlerin vücuda alımı sonucu oluşan ve sağlıklı hücrelere zarar veren moleküller. Küçük meyvelerin içinde bulunan anti oksidanlar, serbest radikallerin zararlarından hücreleri koruyor.

A, C ve E vitaminleri önemli anti oksidanlar arasında. Bir avuç çilek veya yaban mersini, bir orta boy kivi ya da portakal, mandalina cildin ihtiyaç duyduğu C vitamini ihtiyacını karşılıyor.