Bizi takip edin

CİLT KANSERİ NEDİR?Cilt kanserinin erken teşhisi, başarılı bir cilt kanseri tedavisi için en büyük şansı sunar.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 26-12-2013 13:39:40 KategoriKategori Son Değişiklik 26-12-2013 13:43:49 tarihinde yapıldı.
CİLT KANSERİ NEDİR?

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin anormal büyümesi, güneşe en fazla maruz kalan ciltte meydana gelir. Ancak bu yaygın kanser tipi aynı zamanda cildinizin güneş ışığına genellikle maruz kalmayan bölgelerinde de meydana gelebilir.

Bazal hücreli karsinom, skuamöz hücreli karsinom ve melanom olmak üzere 3 büyük cilt kanseri tipi vardır.

Ultraviyole radyasyonunu sınırlayarak veya ondan kaçınarak cilt kanseri riskinizi azaltabilirsiniz. Şüphe uyandıran değişimler için cildinizi kontrol etmeniz cilt kanserini en erken aşamalarında tespit etmenizi sağlayabilir. Cilt kanserinin erken teşhisi, başarılı bir cilt kanseri tedavisi için en büyük şansı sunar.

Cilt kanseri nerelerde gelişir?

Cilt kanseri özellikle saç derisi, yüz, dudaklar, kulaklar, boyun, göğüs, kollar ve eller ve kadınların bacakları da dahil olmak üzere cildin güneşe maruz kalan bölgelerinde meydana gelir. Ancak aynı zamanda, avuç içiniz, tırnaklarınızın alt kısmı, ayak parmaklarınızın arası ve alt kısmı ve genital bölgeniz gibi nadiren gün ışığı gören bölgelerinizde de oluşabilir.

Cilt kanseri, daha koyu tenliler de dahil olmak üzere her ciltten insanı etkileyebilir. Koyu tenlilerde, normalde güneşe maruz kalmayan bölgeler olarak düşünülen alanlarda melanom oluşması muhtemeldir.

Bazal hücreli karsinom belirtileri nelerdir?

Bazal hücreli karsinom genellikle vücudunuzun, yüzünüz, kulaklarınız ve kafa deriniz gibi güneşe maruz kalan bölgelerinde oluşur. Bazal hücreli karsinom şu şekillerde görülebilir:

 • İnci veya balmumu gibi bir şişlik olarak
 • Düz, et rengi veya kahverengi lekeye benzer bir yara olarak.
 • Skuamöz hücreli karsinom belirtileri
 • Genel olarak skuamöz hücreli karsinom, vücudunuzun yüz, dudaklar, kulaklar ve eller gibi güneşe maruz kalan bölgelerinde meydana gelir. Skuamöz hücreli karsinom şu şekillerde görülebilir:
 • Sert, kırmızı bir nodül
 • Pul pul, kabuklu bir yüzeye sahip yayvan bir yara.

Melanom belirtileri nelerdir?

Melanom, normal bir ciltte veya var olan bir lekenin kansere dönüşmesi sonucu vücudunuzun herhangi bir bölgesinde meydana gelebilir. Melanom, erkeklerin genellikle vücut, baş veya boynunda gelişir. Kadınlarda ise genellikle alt bacak kısmında oluşur. Hem kadın hem erkeklerde melanom, güneşe maruz kalmayan ciltte meydana gelebilir. Melanom her ten renginden kişiyi etkileyebilir. Daha koyu renk teni olan insanlarda melanom, avuç içi veya ayak tabanında veya el ya da ayak parmaklarının altında oluşma eğilimi gösterir.

Melanom belirtileri arasında şunlar yer almaktadır:

 • Koyu renk benekli, büyük ve kahverengi bir leke
 • Rengi, büyüklüğü ya da dokunma hissi değişen veya kanayan bir vücut lekesi
 • Sınırları değişen düzensiz bir leke veya kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah görünümünde lekeler
 • Avuç içlerinizde, ayak tabanlarınızda, parmak uçlarınızda veya ayak uçlarınızda ya da ağız, burun, vajina ve anüsünüzü çevreleyen mukoza zarınızda oluşan koyu renkli yaralar.

Daha az görülen cilt kanserlerinin belirtileri nelerdir?

Diğer daha az görülen cilt kanseri türleri arasında şunlar yer almaktadır: 

 • Kaposi sarkomu. Cilt kanserinin nadiren görülen bu türü cildin kan damarlarında oluşur ve ciltte veya mukozada kırmızı veya mor lekelere neden olur. Kaposi sarkomu genel olarak, AIDS hastalığı olan kişiler gibi zayıflamış bağışıklık sistemi olanlarda veya organ nakli geçirenler gibi doğal bağışıklığı bastıran ilaçlar kullananlarda meydana gelir. Kaposi sarkomu ayrıca Akdeniz kökenli orta yaş üstü yetişkinlerde de oluşabilir.
 • Merkel hücreli karsinom. Merkel hücreli karsinom, cildin üzerinde veya hemen altında ve saç köklerinde oluşan katı ve parlak nodüllere neden olur. Merkel hücreli karsinom genellikle, baş, boyun, kollar ve bacaklar gibi güneşe maruz kalan bölgelerde meydana gelir.
 • Sebase bez karsinomu. Bu ender görülen ve saldırgan kanser türü, cildin yağ bezelerinde meydana gelir. Genellikle sert, ağrısız nodüller olarak ortaya çıkan sebase bez karsinomu her yerde gelişebilirken; en çok da göz kapağı bölgesinde meydana gelmekte ve diğer gözkapağı problemleriyle karıştırılmaktadır.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Cildinizde sizi endişelendiren herhangi bir değişiklik fark ederseniz hemen doktorunuzla randevu ayarlayın. Ciltte oluşan tüm değişiklikler cilt kanserinden kaynaklanmaz. Doktorunuz sebebini belirlemek için cildinizi inceleyecektir.

Sebepleri nelerdir?

Cilt kanseri, sağlıklı cilt hücrelerinin DNA’larında mutasyonlar oluştuğu zaman meydana gelir. Mutasyonlar, hücrelerin kontrol dışı büyüyerek bir küme kanserli hücre oluşturmasına neden olur.

Cilt kanserinde bulunan hücreler

Cilt kanseri, cildinizin en üst tabakası olan epidermiste başlar. Epidermis, vücudunuzun düzenli olarak değiştirdiği, cilt hücreleri üzerinde koruyucu bir katman oluşturan ince bir tabakadır. Epidermiste üç ana hücre türü bulunur:

 • Skuamöz hücreler, dış yüzeyin hemen altında yatar ve cildin iç astarı olarak görev yapar.
 • Bazal hücreler, yeni cilt hücreleri üretir ve skuamöz hücrelerinin altında bulunurlar.
 • Melanositler, cilde normal rengini veren melanin pigmentini üretir ve epidermisin alt kısımlarında bulunurlar. Melanositler güneş altındayken, cildinizin daha derin katmanlarının korunmasında yardımcı olmak için daha fazla melanin üretirler. Ekstra melanin, bronz tenin daha koyu rengini üretir.

Kanserinizin başladığı yer, tipini ve tedavi seçeneklerinizi belirler.

Ultraviyole ışınları ve diğer muhtemel sebepler

Cilt hücrelerindeki DNA’ya gelen zararın çoğu, güneş ışığı, ticari solaryum ışınları ve bronzlaşma yataklarında bulunan ultraviyole radyasyonu sebebiyle olmaktadır. Ancak güneşe maruz kalma, güneşe fazla maruz kalmayan ciltlerde oluşan cilt kanserlerini açıklamamaktadır. Bu durum, zehirli maddelere maruz kalmak veya bağışıklık sisteminizi zayıflatan bir durumu olmak gibi diğer faktörlerin cilt kanserine yakalanma riskinize katkıda bulunabileceğini gösterir.