Bizi takip edin

ESTETİK OLMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLEREstetik Cerrahi: Ameliyattan Önce Bilinmesi Gerekenler

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 09-09-2013 12:24:38 KategoriKategori Son Değişiklik 31-10-2013 19:57:55 tarihinde yapıldı.
ESTETİK OLMADAN ÖNCE BİLMENİZ GEREKENLER

Estetik cerrahi görünüşünüzü güzelleştirmeye yardımcı olabilir; fakat herkes için uygun değildir. Estetik cerrahiye karar vermeden önce ameliyatın faydalarını, risklerini ve kısıtlamalarını bilmeniz gerekir.

Estetik cerrahi veya plastik cerrahi gençleşmenin ve fiziğinizi güzelleştirmenin en kolay yoluymuş gibi görünebilir. Eğer görünüşünüzden memnun değilseniz estetik cerrahi hem görünüşünüzü güzelleştirmeye hem de kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Buna karşın diğer ameliyat türlerinde olduğu gibi estetik ameliyatın da riskleri ve kısıtlamaları vardır. İşte estetik ameliyata karar vermeden önce bilmeniz gerekenler.

Bilinmesi Gereken Faktörler

Estetik cerrahi vücudunuzda normal olarak işleyen fakat görünüşünden memnun olmadığınız bölümleri düzelterek dış görünüşünüzü değiştirir. Estetik cerrahiye başvurmadan önce şu noktaları göz önünde bulundurun:

• Beklentileriniz. Mükemmeliyet değil gelişme bekleyin. Estetik cerrahinin sizi bir film yıldızına döndüreceğini umarsanız hayal kırıklığı yaşamanız kaçınılmaz olur. Sallantıda olan ilişkinizi kurtarma, terfi etme veya sosyal yaşamınızı geliştirme konusunda estetik cerrahiye güvenmeyin.
• Harcamalar. Birçok sağlık sigortası planı estetik cerrahi masraflarını karşılamaz. Maliyet, operasyon türüne bağlı olarak yüzlerce veya binlerce tl arasından değişebilir. Ayrıca operasyon sonrası bakıma ve ek düzeltme operasyonlarına ait maliyetleri de göz önünde bulundurun.
• Riskler. Estetik cerrahinin ardından memnuniyetsizlik görülebilir. Aşırı kanama veya cerrahi uygulanan alanda enfeksiyon gibi sağlık sorunlarının yaşanması da mümkündür.
• İyileşme. Estetik cerrahinin ardından iyileşmek için günler, haftalar hatta aylara ihtiyacınız olabilir. İyileşme süresinde oluşabilecek fiziksel etkileri ve ameliyatın kişisel ve profesyonel yaşamınızı ne boyutlarda etkileyeceğini kavramanız gerekir.
• Psikolojik değişiklikler. Estetik cerrahinin ardından öz güveniniz artabilir; fakat estetik cerrahi depresyon veya diğer zihinsel sağlık sorunlarını iyileştirmez.

Uzman Bir Estetik Cerrahın Bulunması

Estetik cerrahiye karar verirseniz, istediğiniz bir estetik cerrahı seçebilirsiniz. Uygulanacak estetik cerrahi türünde uzmanlaşmış ve tıp doktoru diploması, uzmanlık belgesi ve Türk Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği gibi derneklerden yeterlilik belgesi olan bir estetik cerrah seçin. Kabul görmeyen ve onaylanmamış derneklerden alınan yanıltıcı belgelere karşı dikkatli olun.

Genel aneztezi gerektiren bir ameliyata girecekseniz, ameliyatın gerçekleştirileceği yerin ulusal veya bölgesel akreditasyon kurumunlarından onaylı ve bulunduğu şehrin ilgili kurumlarından ruhsatlı olduğundan emin olun.
Her bir referansın aynı olmayacağını unutmayın. Aile doktorunuz veya daha önce başarılı bir operasyon geçirmiş arkadaşınız gibi güvendiğiniz kişilerin görüşlerini alın. Eğer öneri almak için bir hastaneyi ararsanız döner listelerindeki ilk estetik cerraha yönlendirilebilirsiniz.

Cerrahınız İle Tanışma

Cerrah seçeneklerinizi daralttığınızda, listenizdeki farklı cerrahlar ile görüşebilirsiniz. Cerrah, estetik operasyon geçirmek istediğiniz bölgeyi inceleler ve siz de tıbbi geçmişinizi, kullandığınız ilaçları cerrahınız ile paylaşırsınız ve ameliyattan beklentilerinizi anlatırsınız. İlk görüşmeniz sırasında cerrahınıza şu soruları sorabilirsiniz:
• Bu operasyon için uygun bir aday mıyım? Neden?
• Benim için ameliyat kadar veya ameliyattan daha iyi sonuç verecek başka tedaviler var mı?
• Bu operasyonu kaç kez uyguladınız? Sonuçları nelerdir?
• Prosedürü ve beklenen sonuçları anlamama yardımcı olacak fotograflar veya çizimler gösterebilir misiniz?
• İstediğim sonucu tek bir ameliyat ile alabilir miyim yoksa birden fazla ameliyat gerekir mi?
• Belirli cerrahi seçenekleri nelerdir? Her bir seçeneğin avantajları ve dezavantajları nelerdir?
• Operasyon sırasında ne tür bir aneztezi uygulanacak? Bu beni nasıl etkiler?
• Hastaneye yatmam gerekecek mi? Gerekecekse ne kadar?
• Operasyon sırasında ortaya çıkabilecek sağlık sorunları nelerdir?
• Ameliyatın ardından iyileşme sürecim nasıl izlenecek? Ameliyat sonrası ne tür bir bakım uygulanacak?
• Prosedürün maliyeti nedir?
• Ne sıklıkta rötuş ameliyatlarına ihtiyacım var? Bu ameliyatların maliyeti toplam maliyet içerisinde yer alıyor mu?


Ameliyat öncesinde açık, ölçülebilir ve ulaşılabilir hedefler koymak için cerrahınızla ne kadar yakın iş birliği içinde olursanız sonuçtan o kadar memnun kalırsınız. Üzerinize düşünleri yapsanız ve masraflarını karşılayabileceğiniz iyi bir cerrah bulsanız dahi estetik cerrahiye devam etmenin sizin kendi kararınız olduğunu unutmayın. Cerrahınızdan memnun olduğunuzdan ve tedavi seçeneklerine uyabileceğinizden emin olun.