Bizi takip edin

GÖZ ALTI TORBALARI VE TEDAVİLERİGözaltındaki torbalar genellikle estetik bir kaygıdır ve seyrek olarak altında yatan tıbbi bir sorunun göstergesidir.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 05-09-2013 16:07:53 KategoriKategori Son Değişiklik 31-10-2013 19:56:49 tarihinde yapıldı.
GÖZ ALTI TORBALARI VE TEDAVİLERİ

Göz altı torbaları, genellikle yaşlanma sonucu, derinin elastikiyetini kaybetmesi, kas, bağ dokusu vb. gevşemesiyle ortaya çıkan bir durumdur.

aşlandıkça, göz kapaklarını destekleyen bazı kaslar da dahil, gözlerin etrafındaki dokular zayıflar. Gözleri destekleyen yağ kesecikleri, kendisini örten kas ve dokulardaki bu zayıflama ve gevşeme sonucu, bulunduğu yerden ileri doğru, göz kapaklarının alt kısımlarına taşarlar ve torbalanmaya neden olurlar. Ayrıca göz altınızda sıvı toplanması da torbalanmaya neden olabilir. Yaşlılığın dışında, yorgunluk, stres, uykusuzluk, uzun süre televizyon ya da bilgisayar başında kalmak gibi faktörler de, gözaltında torbalanmaya yol açarlar. Gözaltı torbaları, aynı zamanda genetiktir.

Gözaltındaki torbalar genellikle estetik bir kaygıdır ve seyrek olarak altında yatan tıbbi bir sorunun göstergesidir. Soğuk kompres uygulamak gibi ev çareleri, gözaltı torbalarının görüntüsünün düzelmesine yardım edebilir. Sürekli ya da rahatsız edici gözaltı şişliği için kozmetik tedaviler vardır.

Belirtileri

Gözaltı torbaları şunları içerebilir:
• Hafif şişlik
• Sarkık yada gevşek cilt
• Koyu renk halkalar

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Gözaltı torbalarının görünüşlerinden hoşlanmayabilirsiniz, ama gözaltı halkaları genellikle zararsızdır ve tıbbi bakım gerektirmez. Ancak, gözaltı torbalarınıza aşağıdaki belirtiler eşlik ediyorsa, doktorunuza başvurmalısınız.
• Ağır ve sürekliyse
• Kızarıklık ve kaşınma ile birlikte şişkinlik varsa
• Bacaklarınızın ya da vücudunuzun başka bölümlerini etkiliyorsa
Doktorunuz şişkinliğin muhtemel nedeni olabilecek böbrek, troid sorunları, enfeksiyon ya da alerji gibi sebepleri bertaraf etmek isteyecektir.

Nedenleri

Yaşınız ilerledikçe, göz kapaklarını destekleyen doku yapısı ve kaslar zayıflar. Cilt sarkmaya başlar ve normalde göz etrafına (orbit-göz çukuru) ait yağlar gözlerinizin altına doğru ilerler. Ayrıca gözlerinizin altındaki alan su toplayabilir ve gözaltını şişmiş ve kabarık gösterebilir. Buna aşağıdakiler gibi birçok faktör neden olabilir:
• Havalardaki değişikliğe bağlı olarak vücutta su tutulması (örneğin sıcak, nemli günler), hormon düzeyleri ya da tuzlu yiyecekler yemek
• Sırt üstü düz yatmak (yastıksız)
• Yeterince uyumamak
• Alerjiler ya da cilt iltihapları, özellikle eğer şişkinliğe kızarıklık ve kaşıntı da eşlik ediyorsa
• Kalıtsal. Ailede gözaltı torbası olması

Tedavisi

Göz altı torbaları, genellikle estetik bir kaygıdır ve özel bir tedavi gerektirmez. Şişkinliğin sebebine bağlı olarak, soğuk kompres ya da başı yukarı kaldırarak uyumak (yastığı yükseltmek) gibi ev ya da yaşam tarzı değişiklikleri, şiş gözleri azaltmaya ve düzeltmeye yardım edebilir.

Eğer göz altlarınızın şiş görünmesinden dolayı kaygı ve rahatsızlık duyuyorsanız, yararlanabileceğiniz tıbbi tedaviler vardır. Yalnız, tedavi sadece görüntüyü iyileştirmek içinse sigortanız ya da sosyal güvenceniz maliyeti karşılamayabilir.

Cilt Tedavileri
Cilt tedavileri, genel olarak kırışıklıkları tedavi etmek için yapılır. Örneğin, lazerle cilt soyma ya da kimyasal peeling, cildin durumunu iyileştirebilir ve cildi sıkılaştırabilir. Bunlar gözaltı şişliklerini de azaltabilir ve renk değişikliklerini iyileştirebilir.

Gözkapağı Ameliyatı
Göz kapağı ameliyatı (bleparoplasti), gözlerin altındaki torbaları almak için bir seçenektir. Göz kapağı ameliyatı sırasında cerrah, kirpiklerin hemen altında bulunan gözünüzün doğal kıvrımını ya da alt göz kapağının iç kısmını keser. Fazla yağları ve sarkmış cildi alır. İlk baştaki kesiğin nerede olduğuna bağlı olarak, dikiş alt kirpiğin doğal kıvrımını izler ya da alt kirpiğin içine atılır.

Göz kapağı ameliyatı, göz altındaki torbaları düzeltmenin yanında, aşağıda sayılan durumları da düzeltebilir:
• Kabarık ya da şişkin üst göz kapağını
• Üst göz kapağınızın üstünde bulunan ve görüşünüzü etkileyen fazla cildi
• Gözün renkli kısmı olan irisin altındaki beyazlığın görünmesine neden olan düşük alt göz kapaklarını
• Alt göz kapağındaki fazla cildi

Yaşam Tarzı ve Evde Tedavi

Aşağıdaki öneriler, gözaltındaki torbaları azaltmaya ya da gidermeye yardım edebilir:
• Soğuk kompres kullanın: Küçük bir havluyu soğuk suyla ıslatın. Oturma pozisyonundayken, ıslak havluyu birkaç dakika göz altınıza ve göz çevrenize hafif basınçla uygulayın.
• Geceleri yeterli miktarda uyuyun. Çoğu yetişkin için 7 ya da 8 saat gece uykusu en iyi uyku miktarı olarak görünmektedir.
• Başınız hafif yükseltilmiş şekilde uyuyun. Fazladan bir yastık ekleyin veya yastığı yatağınıza dayayın. Ya da yatağınızın başını tamamen bir miktar kaldırın. Bu pozisyonlar, siz uyurken göz etrafına sıvı toplanmasını engelleyecektir.
• Alerji semptomlarını azaltın. Mümkün olduğunca alerjenlerden kaçının ve doktorunuza reçetesiz satılan ya da reçeteli ilaçların alerji özelliklerini sorun. Eğer saç boyası, sabunlar, kozmetikler ya da diğer alerjenler, göz altı reaksiyonları gelişmesine neden oluyorsa, bunları engelleme stratejilerini doktorunuzla konuşun.