Bizi takip edin

KIŞ MEVSİMİNDE CİLT SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLERKış mevsiminin gelmesiyle birlikte havanın soğuması, ciltte kurumalara neden olur.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 17-12-2013 17:36:00 KategoriKategori Son Değişiklik 19-12-2013 14:04:35 tarihinde yapıldı.
KIŞ MEVSİMİNDE CİLT SAĞLIĞI İÇİN ÖNERİLER

Soğuk hava şartlarında vücudumuzun tepkisel mekanizması, ısı kaybını önlemek için der yüzeyindeki kan damarlarının çapını daraltarak, vücut yüzeyinde kan dolaşımını azaltır. Bu da ciltte soyulmaya ve kurumaya neden olur.

Dolayısıyla cildimizin koruma fonksiyonu bozularak, cilt daha fazla özen ve bakıma ihtiyaç duyar. Havadaki nem oranının azalması ve soğuk iklim şartlarından dolayı, özellikle ileri yaşlarda derinin nem ve yağ oranı azalarak cilt kuruluğu başlar.

Kış aylarında uygun bakım gerekir. Vücudumuzu çevresel faktörlerden koruyan ciltte, yıpranmış ve hasar görmüş stratum kornetim (cildimizin en üst katmanı) işlevini yapamadığı için alerjenler ve tahriş edici maddeler (deterjan ve kimyasal etkenler) olumsuz etkileriyle kolaylıkla cilt tahrişi, alerjisi ve egzama sebep olabilir.

Kış mevsiminde el, yüz, ayak ve vücut derisi için özellikle ileri yaşlarda, çocuklarda ve hassas cildi olanlarda uygun bakım yapılması gerekebileceğini vurgulayan uzmanlar, sağlıklı bir cilt için önerilerde bulundu.

Sıcak sudan kaçının

Sıcak su deri üzerindeki koruma yağ tabakasına hasar verir. Sık banyo yapılması ve el yıkanması, derisi hassas olan kişilerde sakıncalıdır. Banyo süresi 5-10 dakika olduğunda derideki pem oranı artar, ancak daha uzun süreli banyo, deri hücrelerindeki su oranını azalır.

Hafif bir sabun kullanın

Kokulu, deodorant ve alkol içerikli sabunlar cildi tahriş edebilir. Sabun PH oranının 5,5 olması tercih edilir. Yağlı sabun ve jeller cilt korumasında faydalıdır.

Nemlendirici kullanın

Banyo sonrası nemlendirici kullanımının etkisi birkaç kat artar. Banyo sonrası, eller ya da ayakları yıkadıktan ve kuruladıktan hemen sonra, ilk 3 dakika, uygun nemlendirici sürülmesi daha etkilidir. Aşırı kuru ciltlerde üre ve asit laktik içerikli nemlendirici daha faydalı olabilir. Tek sakınca, eğer ciltte egzama varsa, bazen nemlendiricilerin cildi tahriş edebilmesidir. Eğer nemlendirici kullanmanıza rağmen cilt kuruluğu devam ediyorsa, cildiye uzmanına başvurmanız önerilir.

Tıraşa dikkat

Banyo sonrası tüyler yumuşar ve tıraş işleminin bu süre içinde yapılması daha uygun olur. Kuru ciltlerde tıraş öncesi (yüz, bacak ve diğer bölgeler için) tıraş köpüğü veya jel kullanılmalıdır. Jel daha etkili bir şekilde cilt tahrişini önler. Tıraş köpüğü 3 dakika ciltte bekletilmelidir. Tıraş tüylerin çıkış yönünde yapılmalıdır. Aksi takdirde kıl dönmesi ve batmasıyla tahrişe sebep olabilir. Tıraş bıçakları en fazla 5-7 kez kullanım sonrası kesinlikle değiştirilmelidir. Bu durumda cilt tahriş riski azalır.

Peeling

Yaz mevsimi güneşin etkisinin fazla olması sebebiyle peeling için uygun zaman değildir. Ancak, sonbahar ve kış ayları sivilce izleri ve ince kırışıklıklar için glikolik asit içerikli ürünler ile peeling yapılması açısından uygun mevsim sayılır.

Güneş koruyucusu

İnsanlar genel alışkanlık olarak yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanır. Yağmurlu havalarda bile ultraviyole ışınları bize ulaştığı için kış mevsiminde de en az 30 SPF güneş koruyucusu önerilmektedir. Yüksek rakımlarda ve karlı ortamda güneş koruyucusu kullanımı daha da önemlidir. Cildimizi soğuk hava etkisinden korumak için ve soğuk sıcak şokunu önlemek açısından eldiven, uygun çorap, ayakkabı, bere ve atkı gibi aksesuarların kullanımı gereklidir.

Saç

Yaz aylarında güneşin etkisiyle yıpranmış saçlara, kış aylarında uygun bakım yapılması gerekmektedir. Yumuşak saç şampuanları ve saç bakım kremleri önerilir.

Antioksidan Tedaviler

Cilt yaşlanmasını önlemek için saç-tırnak bakımı açısından hem krem olarak hem de ağız yoluyla çinko, A, E, C içerikli vitaminler ve antioksidan etkisi olan diğer ürünler, hekime danışarak kullanılmalıdır.

Bebek cildi için

Bebeklerin cildi daha hassas olduğu için kış aylarında soğuktan korunmaları ve nemlendirici kullanımı daha da önemlidir.