Bizi takip edin

KURBAN BAYRAMINDA HASTALANMAYIN!Uzmanlar, Kurban Bayramı’nda hastalanmalara dikkat çekiyor.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 08-10-2013 12:20:32 KategoriKategori Son Değişiklik 31-10-2013 19:51:38 tarihinde yapıldı.
KURBAN BAYRAMINDA HASTALANMAYIN!

Beslenme ve Diyet Uzmanları, Kurban Bayramı\\'nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketiminin de arttığını belirterek, özellikle obezite, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekiyor.

Veteriner kontrolü yapılamayan ve uygun koşullarda kesilmeyen hayvanlar, salmonella, tüberküloz, şarbon gibi hastalıklar bulaştırabilir. Etlerin sebzelerle birlikte pişirilmesi ve tüketilmesinin, \\"sağlıklı beslenme\\" açısından oldukça önem içeriyor.

Kesilen hayvanın etinin mutlaka 24 saat buzdolabında dinlendirilmesi gerekiyor. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede hem de sindirimde zorluk yaratır, midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara yol açar.

Etin, haşlama ve fırınlama yöntemiyle pişirilmesi muhtemel parazitlerin insana geçmesini engeller. Etin en az 75 derece sıcaklıkta pişirilmesi gerekiyor. Eğer mangal yapılacak ise etle ateş arasında 15 cm mesafe bırakılmalıdır. Etin ateşe daha yakın olması içinde barındırdığı B12 ve B1 vitaminlerinin kaybına neden olur.

Bayram süresince gereğinden fazla et tüketimiyle vücudun ihtiyacından fazla protein, kolesterol ve hayvansal yağ almasına neden olur. Bu durum kalp damar, diyabet, hipertansiyon, böbrek ve gut hastalarının sağlık durumlarını olumsuz yönde etkiler.

Etin yağlı kısımlarının mutlaka ayrılması ve hayvansal yağın mümkün olduğunca tüketilmemesi gerekir, doymuş yağ oranı yüksek hayvansal gıdaların kalp ve damar hastalıklarına davetiye çıkardığı unutulmamalıdır.

Uzmanlar, bayramda sakatat tüketiminin arttığına işaret ederek, sakatatlarda parazit bulunabildiğini, bunların çok iyi temizlenmesi, ciğerlerin üzerindeki zarın ve görülebilen kötü kısımların ayrılması gerektiğini vurguluyor.

Kurban Bayramı’nda uzmanların önerileri şunlar:

*Günlük et tüketiminin 90-120 gram olması ve tercihen öğle öğününde tüketilmesi gerekiyor. Akşam öğününde sebze ve posa içeriği yüksek besinlerin tüketilmesine özen gösterilmelidir.
*Etlerin yanında C vitamini yönünden zengin salata, sebze, taze sıkılmış meyve suları tercih edilerek demir emilimi artırılmalıdır.
*Et kullanarak pişirilen yemeklere yağ ilave etmekten kaçınılmalı. Kurban bayramının vazgeçilmezleri arasında olan, geleneksel hale gelen kavurmanın içine kuyruk yağı veya tereyağı eklemeden kısık ateşte kendi suyuyla pişirilmeli.
*Bayram ziyaretlerinde ikram olarak meyve suları, sütlü tatlılar, meyve tatlıları, açık çay veya meyve olarak tercih edilmeli.
*Bayramlarımızın vazgeçilmezi olan şerbetli tatlılar çok tüketilmemeli, çok isteniyorsa gün aşırı 1-2 dilim baklava olarak tercih edilmeli.
*Günlük 2-2,5 litre su tüketilmeli.

Sağlıklı ve mutlu bir bayram sonrası için de dengeli bir beslenme tercih edilmeli ve sofralarda besin çeşitliliği sağlamalıdır.

Kurban etini nasıl saklanmalı?

Kurban etleri, parçalara ayrıldıktan sonra serin ve temiz bir yerde 5-6 saat dinlendirilmeli. Parçalanmış etin iç kısmının sıcaklığının düşmesi için et, üstü kapatılmadan bekletilmeli. Et dinlendirildikten sonra temiz kaplar içerisinde buzdolabında 3-4 gün, -18 derecede dondurularak 6 ay saklanmalıdır.
Dondurup çözdürülen etlerin tekrar kullanılması sağlıklı olmadığından etler, tek seferde tüketilecek büyüklükte paketlenmeli.