Bizi takip edin

LAZER EPİLASYON Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin alınması için kullanılır.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 17-12-2013 09:51:46 KategoriKategori Son Değişiklik 17-12-2013 09:51:46 tarihinde yapıldı.
LAZER EPİLASYON

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin alınması için, yoğun, titreşimli bir ışık demeti olan lazerin  kullanıldığı tıbbi bir işlemdir. Lazer epilasyon sırasında, bir lazer ışını ciltten geçerek tek bir kıl köküne gider. Lazerin yoğun sıcaklığı kıl köküne zarar verir ve ileride kıl büyümesini engeller.

Lazer epilasyon, en çok açık tenleri ve koyu tüyleri olan insanlarda etkilidir. Her ne kadar lazer epilasyon kıl büyümesini etkili bir şekilde yavaşlatsa da, tüyleri kalıcı bir şekilde almayı garanti etmez. Daha uzun bir tüysüz dönem sağlanması, genel olarak birkaç lazer epilasyon tedavisini gerektirir. Periyodik bakım tedavilerine de ihtiyaç duyulabilir.

Neden Yapılır?

Lazer epilasyon, istenmeyen tüylerin alınması için kullanılır. Yaygın tedavi yerleri arasında bacaklar, koltuk altları, üst dudak, çene ve bikini çizgisi bulunur. Fakat neredeyse, vücudun her yerindeki istenmeyen tüyleri almak mümkündür.

Tüy rengi ve cilt tipi, lazer epilasyonun başarısını etkiler. Örneğin, lazer epilasyon en çok açık tenli ve koyu tüylü insanlarda etkilidir, çünkü lazer ışını tüydeki pigmenti (melanin) hedef alır. Daha koyu ciltleri olan insanlar da lazer epilasyona girebilirler, ama lazer ışını aynı zamanda ciltteki melanini de etkileyebilir. Lazer epilasyon genellikle beyaz, sarı veya gri tüylerde etkili değildir. Ama daha açık renkli tüyler için tedavi seçenekleri araştırılmaktadır.

Riskleri Nelerdir?

Lazer epilasyon, tüylerin kalıcı olarak alınmasını garanti etmez. Bazı tüyler lazer tedavisine dirençli olabilir veya tedaviden sonra tekrar büyüyebilirler. Ancak, yeni çıkan tüyler genel olarak daha ince ve daha açık renkli olurlar.

Lazer epilasyonun en sık görülen yan etkileri arasında şunlar vardır:

  • Cildin tahriş olması. Lazer epilasyondan sonra geçici tahriş ve kabuklanma olabilir.
  • Pigment değişiklikleri. Lazer epilasyon, genellikle geçici olarak, cildin renginin koyulaşmasına veya açılmasına sebep olabilir. Cildin renginin açılması, esasen teni daha koyu renk olanları, özellikle yanlış bir ortamda, yanlış lazer kullanılmışsa etkiler.
  • Lazer epilasyon, su toplamasına, yara izine veya cilt dokusunda diğer değişikliklere nadiren sebep olur.

Nasıl Hazırlanırsınız?

Lazer epilasyonla ilgileniyorsanız, dermatoloji veya kozmetik cerrahi gibi bir uzmanlığı olan ve lazer epilasyonunda deneyimli bir doktor seçin. Doktorun yardımcısı veya hemşire işlemi yapacaksa, doktorun denetleyeceğine ve tedaviler sırasında ulaşılabilir olmasına dikkat edin. Tıp personeli olmayan şahısların lazer epilasyonu yapmasına izin veren spalara, salonlara veya diğer tesislere karşı dikkatli olun.

Lazer epilasyondan önce doktorla bir görüşme ayarlayın. Doktor bu ziyareti;

  • Kullandığınız ilaçlar dahil tıbbi geçmişinizi gözden geçirmek
  • Lazer epilasyonun sizin için neler yapabileceği ve yapamayacağı dahil riskleri, faydaları ve beklentileri tartışmak
  • Bir tedavi planı oluşturmak ve maliyetini belirlemek
  • Öncesi ve sonrasını değerlendirebilmek ve uzun vadeli incelemeler için kullanmak üzere fotoğraf çekmek için kullanacaktır.

Doktor ayrıca, lazer epilasyonuna hazırlanmanız için size kimi ipuçları da verebilir. Örneğin:

  • Güneşten uzak durmak. Güneşte yanmak, su toplanması ve renk solması gibi yan etki riskini arttırabilir. İster güneşe maruz kalmaktan, isterse bronzlaşma ürünlerinden dolayı olmuş olsun; eğer cildiniz bronzlaşmışsa, lazer epilasyona girmeden önce bronzluğun tamamen geçmesini bekleyin.
  • Cımbızla tüy almaktan, ağdadan ve elektrolizden kaçının. Bu tüy alma teknikleri kıl köklerini rahatsız edebilir ve lazer epilasyona müdahale edebilir. Ama tıraşlamak kabul edilebilir, çünkü tüy sapını ve kökünü muhafaza eder. Aslında tıraşlamak tavsiye bile edilebilir. Bazı çalışmalar, lazer epilasyondan önce tüyleri tıraşlamanın, sonuç üzerinde olumlu etkide bulunduğunu ortaya koymaktadır.

Ne Bekleyebilirsiniz?

Lazer epilasyonundan önce, gözlerinizi lazer ışınından korumak için özel gözlükler takılır. Doktor tedavi sırasında olası bir rahatsızlığı engellemek için, cildinize yüzeysel bir anestezik uygulayabilir. Doktorunuz, güvenli uygulama hakkında spesifik talimatlar vermedikçe yüzeysel anesteziği kendi başınıza uygulamayın.

Nasıl Uygulanır?

Doktor, elde taşınan bir aleti cildinize bastıracaktır. Lazerin tipine bağlı olarak, aletin ucundaki bir soğutma cihazı veya serinletici bir jel, cildinizi korumak için kullanılacaktır.

Doktor lazeri etkinleştirdiğinde, lazer ışını cildinizden geçerek tüy büyümesinin başladığı ufak keseciklere (köklere) ulaşacaktır. Lazer ışınının yoğun sıcaklığı tüy köklerini zedeleyecek ve tüy büyümesini durduracaktır. Bu işlem sırasında bir batma hissi yaşayabilirsiniz.

Üst dudak gibi küçük bir alanın tedavisi, yalnızca birkaç dakika alabilir. Sırt gibi daha geniş bir bölge ise, birkaç saat sürebilir.

Uygulama Sonrası

Lazer epilasyondan sonraki ilk birkaç saat, kızarıklık ve şişme fark edebilirsiniz. Batma hissi bir veya iki gün sürebilir. Etkilenen cilt hafifçe kabuklanabilir.

Lazer epilasyondan sonra iyileşirken, cildinizi sabun ve suyla yumuşak hareketlerle yıkayın. Etkilenmiş cildi kurcalamaktan veya sert bir şekilde ovalamaktan kaçının. Ayrıca tedaviden sonra en az bir hafta güneşe maruz kalmaktan kaçınmak da önemlidir. Bu hem doğal güneş ışığı hem de solaryum için geçerlidir. Bu süreden sonra güneşe her çıkışınızda güneş kremi kullanın.

Sonuçları Nelerdir?

Lazer epilasyonun sonuçları, kişiden kişiye epey değişir. Birden çok tedavi, tüy kaybının süresini uzatabilir ama tüylerin yeniden çıkması hala mümkündür. En iyi sonuçlar için birkaç hafta, aralıklarla dört ila altı tedaviye ihtiyacınız olabilir. Her 6 ila 12 ayda bir de, ilave bakım tedavilerine başvurulabilir.