Bizi takip edin

PROSTAT KANSERİNİN ERKEN TEŞHİSİ VE TEDAVİSİNormal koşullarda, 50’li yaşlarda bütün erkeklerin prostat bezleri büyür.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 09-12-2013 13:19:24 KategoriKategori Son Değişiklik 09-12-2013 13:19:24 tarihinde yapıldı.
PROSTAT KANSERİNİN ERKEN TEŞHİSİ VE TEDAVİSİ

Normal koşullarda, 50’li yaşlarda bütün erkeklerin prostat bezleri büyür. Ama bu büyüme her erkekte benzer semptomlara yol açmaz.

Burada önemli olan idrar yapmadaki zorluklar, geceleri idrara çıkma sıklığında değişme, idrar gücünde azalma, ileriye doğru rahat idrar yapamama hissi ya da idrar bittikten sonra mesanenin tam boşalmadığı hissi gibi şikayetlerdir. Bu şikayetler başladığında kişi mutlaka hekime başvurmalıdır.

Burada önemli olan nokta, prostatın yaşla birlikte artan iki tane rahatsızlığının olmasıdır. Bunlardan biri iyi huylu prostat büyümesi, diğeri ise prostat kanseri denilen kötü hastalığıdır.

50 yaşından sonra düzenli kontrol önemli

Kötü hastalık genellikle belirti vermez. Amaç da belirti vermeden yakalamaktır. Böylece doğru tanıyla doğru tedaviler yapmak mümkün olur.

Yanı sıra iyi huylu büyümenin de bir yanıyla kontrol edilmesi gerekir. Çünkü bunlar birbirinin içine geçen iki hastalıktır.

Dolayısıyla erkekler 50 yaşından sonra mutlaka senede bir genel check up içerisinde hem iyi huylu prostatlarını kontrol ettirmeli, hem de PSA denilen kanser parametrelerini mutlaka baktırmalıdırlar.

Bizim toplumumuzda erkeklerde parmakla rektal muayeneden korku duyulur. Ancak bu muayene bugün için ancak ihtiyaca göre yapılan bir muayenedir. Dolayısıyla erkekler rahatça doktora başvurabilirler. Çünkü ancak risk durumunda tuşe yapılır. Bundan çok daha gelişkin testlerle kontrol edilip, erken tanıya varmak mümkündür.

Prostat kanseri nasıl tedavi edilir?

Prostat kanserinin teşhisinde en önemli parametre, Prostat Spesifik Antijen denilen, PSA diye bilinen kan testidir. Bu PSA testi kansere özgü bir test değildir. Prostat bezinin kendisinin ürettiği bir proteindir. Dolayısıyla PSA, bütün erkeklerde bir değer ifade eder.

Bu değere genelde laboratuvar parametreleri olarak bakıldığında, 0-4 arasında normal kabul edilir. Ancak yaşa göre de bir skala söz konusudur. Örneğin 40 yaşındaki bir insanın PSA’sı en fazla 2,5 olarak kabul edilir. 0-4 arası normal yazsa bile, 40 yaşına kadar 2,5, 50 yaşına kadar 3,5 değerleri normal olarak kabul edilir.

Şüpheli aralık

Bu değerlerdeki yükselmeler, örneğin bir erkeğin PSA’sının 5 çıkması mutlaka kanser olduğu anlamına gelmez. 4 ila 10 arasında çıkan değerlere gri aralık denir. Yani bu şüpheli bir aralıktır.

Bu şüpheli aralıkta teşhisi kolaylaştırmak için, PSA’nın başka bir özel formuna daha bakılır. Bu, serbest PSA denilen bir formdur. Dolayısıyla kişiler daha doğru bir işlem yaptırmak istiyorlarsa, PSA testlerini total ve serbest PSA olarak ölçtürmeleri gerekir.

Şüpheli durumun kesinleşmesi

Serbest ve total PSA oranının yüzde 25’in üstünde çıktığı durumlarda kanser şüphesi yok demektir. Örneğin 47 yaşındaki erkeğin PSA’sı 4,5 olduğunda, eğer serbest ve total PSA oranı yüzde 25’in üstündeyse bu 4,5 değerinden korkmak için bir neden yoktur. Ancak yüzde 25’lerin altında bir değer çıktığında, kişi şüpheli bir şahıs haline gelir.

Bunun anlamı, kişinin kanser açısından riskli grupta yer alması demektir. Eğer bu risk yüksek ise, o zaman tuşe rektal denilen parmakla muayene yapılır. Bu muayene sonucunda şüphe devam ediyorsa, kesin tanıya gidebilmek için mutlaka biyopsi yapılması gerekir.