Bizi takip edin

RAMAZAN AYINDA BESLENMEGünlük yaşamımızda her daim azar azar ve sık sık beslenmemiz gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Özelliklede Ramazan ayı süresince bu alışkanlığımızı devam ettirmemiz gerekir.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 09-07-2013 19:11:33 KategoriKategori Son Değişiklik 31-10-2013 19:46:18 tarihinde yapıldı.
RAMAZAN AYINDA BESLENME

Günlük yaşamımızda her daim azar azar ve sık sık beslenmemiz gerektiğini sürekli vurguluyoruz. Özelliklede Ramazan ayı süresince bu alışkanlığımızı devam ettirmemiz gerekir. Nedenlerini sıralamak gerekirse, aşağıda belirtilen hususları göz önünde bulundurarak Ramazan ayı boyunca hem sağlıklı hem de dengeli bir şekilde beslenmemiz mümkün.
Dikkate alınması gereken noktalar:
Bütün gün aç kalmamak için, kahvaltı yerine geçen sahurda, yeterli ve doyurucu beslenmemiz gerekir. Örneğin; tost+ yoğurt+ salata + meyve gibi besinler doyurucu olmakla beraber iftara kadar sizin zinde olmanızı sağlar.
Günlük su ihtiyacımızı düşünürsek, sahurda 500 ml, iftardan önce ve sonrasında yine 500 ml olmak üzere en az 1,5 l su tüketilmelidir.
Bu esnada, özelliklede yaz aylarında olduğumuzdan dolayı, bizi çok susatacak aşırı tuzlu ve baharatlı gıdalardan kaçınmalıyız.
İftar saatinde, orucumuzu ilk etapta su ile açıp, sonrasında çorba ile devam etmeliyiz.
Bu esnada midemizi biraz dinlendirmeliyiz. Gün boyu çalışmamış olan midemize birden yüklenmekten kaçınmalıyız.
Reflü veya gastrit sıkıntısı olanlar için, orucumuzu su ile açıp, ibadetimizi yerine getirdikten sonra çorba ve ana yemekle devam etmeliyiz.
İftarda, gün boyu gıda alımı olmadığından ve midemizin çalışmamış olmasından dolayı, yemeğimizi iyi çiğneyip yavaş yavaş tüketmemizde fayda var.
Aynı zamanda, kilo alımını engellemek ve mide rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için, porsiyon kontrolü sizin elinizde olmalı. Özellikle iftar dışarıda açılıyorsa, küçük porsiyonlar tüketmeye gayret edebiliriz.
İftardan iki saat sonra, hafif ama besin değeri yüksek, bizim günlük vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılamak adına, tüketeceğimiz meyve çeşitleri ve kalsiyum deposu olan süt veya yoğurt ile devam etmeliyiz.
Ramazan ayında tatlı gereksinimini sütlü tatlılarla veya meyve tatlıları ile gidermeliyiz. Çok çabuk acıktırdığından ve midemize rahatsızlık verdiğinden dolayı şerbetli tatlılardan uzak durmalıyız. Böylece gün içerisinde oluşabilecek susuzluk hissinin önüne geçebiliriz.
İftar sonrası ve ara öğün öncesi, yapacağımız yürüyüş bizim günlük yorgunluğumuzu alarak gece rahat bir uyku sağlar.
Bütün bu noktaları hayatımıza uygulayarak, daha sağlıklı ve huzurlu bir Ramazan geçirebiliriz.

Hayırlı Ramazanlar dileği ile ,
Diyetisyen EMEL YILMAZ