Bizi takip edin

SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN GEREKLİ VİTAMİNLER VE MİNERALLERErkeklerde ve kadınlarda aşırı saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olduğu bilinen vitamin ve minerallerden bazıları şunlardır.

YayınlayanYayınlayan Tarih/Saat 01-01-2014 21:57:09 KategoriKategori Son Değişiklik 01-01-2014 21:57:09 tarihinde yapıldı.
SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN GEREKLİ VİTAMİNLER VE MİNERALLER

Saçla ilgili problemleri olan insanlar genellikle tedavinin iyi bir diyetin içinde saklandığından habersizdirler.

Sağlıklı bir diyet sürdürmek demek her biri saç dökülmesini tedavi etmede ve sağlıklı bir kafa derisi elde etmede önemli bir rol oynayan mineral ve vitaminlerden doğru miktarda almak demektir. Erkeklerde ve kadınlarda aşırı saç dökülmesini kontrol etmeye yardımcı olduğu bilinen vitamin ve minerallerden bazıları şunlardır.

A Vitamini:

Kafa derisinde yeni saç gelişimini arttıran sağlıklı sebumun üretilmesine yararlıdır. Balık, et, peynir, yumurta ve yeşil sebzeler gibi yiyecekler A vitamini almanın ana kaynaklarıdır.

E Vitamini:

Saç uzamasını iyileştirmek için önemli olan kafa derisi dolaşımını arttırır. E vitamini soya fasulyesi, kabuklu yemişler, kuru fasulye ve yeşil yapraklı sebzeler gibi yiyeceklerden elde edilebilir.

B6 Vitamini:

Saç dökülmesini önlemek için önemlidir ve doğal rengini korumasında saça yardım eder. B6 vitamini karaciğer, tahıl, tahıl gevrekleri, sebzeler, organ etleri ve yumurta sarısı gibi yiyeceklerde bulunur.

C Vitamini:

Saçın sağlığını korumasına yardım eden bir antioksidan olarak hareket eder. C vitamini narenciye meyveleri, kivi, ananas, domates, yeşilbiber, patates ve koyu yeşil sebzeler yenerek elde edilebilir.

Biotin:

Bu vitamin, saç uzamasını teşvik eden ve beyazlaşmayı önleyen keratinin üretilmesi için faydalıdır. Biotin tam tahıllar, yumurta sarısı, karaciğer, pirinç ve süt gibi yiyeceklerde bulunur.

B3 Vitamini

E vitamini gibi bu vitamin de kafa derisi dolaşımını ilerletir. Balık, tavuk, hindi ve et yenerek elde edilebilir.

B5 ve B12 Vitamini:

B6 vitamini gibi bu vitamin de saç dökülmesini ve beyazlaşmayı önler. Bu vitamin tam tahıllar, tahıl gevrekleri, bira mayası, organ etleri ve yumurta sarısı gibi yiyeceklerde bulunur.